مقایسه

مقایسه… و چهار بلایی که به سرتان می‌آورد!

حتما شما هم این افکار را در ذهن خود تجربه کرده اید. اینکه ما ویترین زندگی دیگران را  با پشت صحنه زندگی خود مقایسه می‌کنیم…

نوشتهٔ محمود پیرحیاتی

آیا شما هم تا به حال فکرهایی نظیر این از ذهن‌تان گذشته است؟

 • مردم زن میگیرن، ما هم زن گرفتیم.
 • اروپایی ها رو ببین دارن تو بهشت زندگی میکنن، اونوقت ما اینجا  تو جهنمیم.
 • پسر اصغر آقا چقدر وضعش خوب شده ، ولی ما هنوز همون بدبختی که بودیم هستیم.
 • از خودم راضی نیستم خیلی مونده تا مثل فلانی بشم
 • و…

حتما شما هم این افکار را در ذهن خود تجربه کرده اید. ما ویترین زندگی دیگران را  با پشت صحنه زندگی خود مقایسه میکنیم.شاید این افکار آنقدر سریع از ذهنتان عبور کرده باشد که حتی متوجه اش نشده باشید و یا جدی اش نمیگیرید. اما به راستی این مقایسه های ذهنی چه بلایی به سر ما و زندگی مان می آورند؟!

مقایسه

۱. زخمی کردن روح خود

مقایسه چماقیست که بر سر خود می کوبیم اما از دردش شکایت میکنیم. و حتی نمی فهمیم که از کجا ضربه خورده ایم. این زخم ها به شکل نارضایتی و افسردگی و بی معنا شدن زندگیمان بروز پیدا میکنند.

هرچقدر مقایسه شدیدتر باشد، شکافی عمیق تر بر روح و روان ما می زند. ما در مقایسه یک بازنده همیشگی هستیم. حتی اگر به خیال خود پیروز و برتر باشیم، دیری نمی پاید که این آرامش موقتی مثل یک ماهی از کفتان می رود و آه و افسوسش را برایتان باقی می گذارد.

۲. دویدن و نرسیدن

شاید احساس کرده باشید که هر چقدر هم برای به دست آوردن خواسته هایتان در زندگی تلاش میکنید باز هم از ته قلب راضی نیستید. چون هنوز هم خودتان را عقبتر از دیگران می بینید. ما خواهان بهتر شدن خود و زندگیمان هستیم اما این مقایسه های ذهنی امانمان را بریده است.

تحول ذهنی اساسی در ما رخ نمی دهد مگر آنکه دست از این مقایسه های ذهنی برداریم.

مقایسه

۳. دور شدن از خود واقعی‌تان

شاید شما هم مثل من کتاب های موفقیت فراوان خوانده اید ، محصولات آموزشی زیادی خریده اید و در دوره ها و سمینار های زیادی شرکت کرده اید. اما چیزی که من در هیچکدام از این آموزش ها پیدا نکردم این بود که راز اصلی تحول ما همانطور که در کتاب فقط آویزان خودت شو گفته ام، در نزدیک شدن به خود واقعی مان است.

دوره های آموزشی وقتی برایتان مفید خواهند بود که شما را به خودتان نزدیکتر کنند و نه دورتر. و چیزی که مانع این امر می شود همین مقایسه های ذهنی است. من در دوره تحول ذهنی آموزش میدهم که چگونه ارزشهای واقعی خود را کشف کنیم و به آن  پایبند باشیم. در آن صورت روز به روز از اینکه نسخه اصلی خود هستیم خوشحالتر خواهیم بود.

راستی ارزشهای شما در زندگیتان چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کردید که از اعماق وجودتون به چه چیزهایی اعتقاد دارید؟ وقتی با خودتان خلوت کنید و عمیقاً به این موضوع فکر کنید متوجه ارزشهای خوب و درستی در درونتان خواهید شد که نیازی به پنهان کردنش نبود و تا الان هم خیلی از ناراحتی هایتان به دلیل پشت کردن به ارزشهایتان بود.

البته اعتقادات غلطی هم در خود می بینید که  شاید در کودکی از سمت دیگران به شما تحمیل شده باشد. تا میتوانید در درونتان بکاوید تا کم کم غبارهایی که الماس وجودتان را پوشانده، پاک و شفاف شود.

۴. از دست دادن گنجی بی نظیر

هیچ گنجی در دنیا ارزشمندتر از ثروت درونی شما نیست. شما در درونتان گنجی دارید که خود از آن بی خبرید. گنجی که تا وقتی به موانع ذهنی خود دل داده باشید هیچ وقت صاحبش نمی شوید.

شما بزرگترین دارایی و سرمایه زندگی خود هستید. وقتی به جامعه نگاه میکنیم از پوشش و ظاهر مردم گرفته تا رفتارهای آنها اکثرا فتوکپی از یکدیگر هستند. آیا واقعا ما به این دنیا اومدیم که یک کپی بی رنگ  و رو و یک نمونه تستی باشیم ؟ مثل دیگران شدن راحت ترین و سریعترین کاری است که همه خواهانش هستند . اما مثل خودمان شدن شجاعتی میخواهد که خیلی ها از آن فرار میکنند.

سبک شخصی زندگی و کار خود را مشخص نموده و به آن پایبند باشید. مطمئناً مقایسه های ذهنی باز هم به سراغتان خواهند آمد اما به این دام ها که بر سر راهتان پهن شده توجه نکنید و از کنارش بگذرید.

هفت میلیارد آدم در این سیاره زندگی می کنند اما خداوند هیچکدام را دقیقاً مثل دیگری خلق نکرد. حتی دوقلو ها و همزادها هم متفاوتند. هیچ چیزی در طبیعت تکراری نیست چون این قانون طبیعت است که هر چیز خاصیت خاص خودش را دارد و تکرار نشدنی است.

وقتی بخواهید خلاف قانون طبیعت عمل کنید شکست خواهید خورد. اما وقتی با جریان زندگی هماهنگ شوید و خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید آنوقت دنیا شما را با آغوش باز می پذیرد.

مثل خودت باش تا به خلقت خودت احترام بگذاری و  دنیا در برابرت سر تعظیم فرود بیاورد.

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

3 پاسخ
 1. معصومه
  معصومه گفته:

  سلام
  این جمله خیلی به دلم نشست:
  مثل دیگران شدن راحت ترین و سریع ترین کاری است که همه خواهانش هستند اما مثل خودمان شدن شجاعتی می خواهد که خیلی ها از آن فرار می کنند.

  عالی بود

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *