چگونه در پرورش ذهنیت رشد موفق شویم؟

پرورش ذهنیت رشد عقیده ای است که می توان به وسیله آن مهارت ها و هوش عاطفی خود را افزایش دهید و از طریق این استراتژی به اهداف بلند مدت برسید. یکی از مهمترین مسائلی که باید بدانید این است که مانع در راه رشد زیاد است. اما شما به وسیله یک ذهن رشد یافته می توانید تمام موانع را از میان راه بردارید. مدرسه تحول فردی در این مطلب می خواهد، روش هایی را به شما ارائه دهد تا مانند ذهنیت یک فرد موفق فکر کنید و به تقویت ذهن خود بپردازید.

 

۸ روش برای پرورش ذهنیت رشد در انسان

داشتن طرز فکر رشد تنها در مورد رفع یک چالش نیست. بلکه در مورد چگونگی رو به رو شدن با آن چالش و سپس استقبال از چالش های بعدی است. در اصل، ایجاد ذهنیت رشد در مورد یادگیری مداوم، بهتر شدن و افزایش دانش و مهارت خواهد بود. ولی چگونه می توان این فرایند را به طور مستمر ایجاد کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

چگونه در پرورش ذهنیت رشد موفق شویم؟

 

۱- عملکرد مغز را دست کم نگیرید

مغز مانند بدن به ورزیده شدن و تمرین احتیاج دارد. برخی فکر می کنند تنها عضلات بدن هستند که به رشد احتیاج دارند، اما کاملا در اشتباه هستند. زیرا مغز دارای توانایی و مهارت هایی است که اگر به آنها بی توجهی شود و به موقع از آنها استفاده نشود دچار بیماری های مختلفی می شود.
به محض اینکه شروع به پرورش ذهنیت رشد می کنید و آن را جایگزین باورهای قدیمی می کنید، مغز شروع به فعالیت کرده و تصمیمات بهتر و منطقی می گیرد.
در نتیجه در این پروسه از مغز خود استفاده کنید و اجازه دهید در این مسیر شما را همراهی کند.

۲- خودآگاهی خود را بهبود بخشید

خودآگاهی یا به انگلیسی Self-Awareness یکی از مهمترین فاکتورهایی است که در پرورش ذهنیت رشد به شما کمک می کند. در واقع، با آگاهی و شناخت می توانید نقاط قوت، نقاط ضعف، تمایلات و احساسات خود را شناسایی کنید و در رشد فردی موفق شوید.

برای مثال در یک بحثی دچار خشم و عصبانیت می شوید. اینکه بتوانید در آن لحظه خود و دیگران را درک کنید و به راحتی در مسیری صحیحی خود را ابراز کنید، نشانه خودآگاهی و هوش عاطفی بالا است.
بالعکس، اگر در شرایط بحرانی از کوره در می روید و می خواهید آسمان و زمین را بهم بزنید به احتمال فراوان، خودآگاهی کمی دارید و باید یادگیری رشد ذهن را در دستور کارتان قرار دهید.

 

چگونه در پرورش ذهنیت رشد موفق شویم؟

 

۳- چالش ها را به عنوان فرصت ببینید

اگر می خواهید یک ذهنیت رشد یافته ایجاد کنید، باید یاد بگیرید که ناامنی را در آغوش بگیرید. باید بدانید که برای یادگیری، نداشتن امنیت و اطمینان نوعی چالش بوده و همیشه شک و تردید وجود دارد. این طرز تفکر به شما کمک می کند اگر با چالش ها رو به رو شدید، هرگز آنها را ضمانت نکنید و به آنها فقط به عنوان فرصت و آزمون و خطا نگاه کنید.

 

۴- از حاشیه امن بیرون آیید

حاشیه امن یا منطقه امن یکی از بدترین پروسه هایی است که انسان را از پرورش ذهنیت رشد دور می کند. اشخاصی که قصد دارد به پرورش ذهن بپردازند، در قدم اول باید از حاشیه امن خود بیرون آیند.
در این مسیر به احتمال زیاد با باورهای مرکزی اشتباهی رو به رو می شوند که دست کشیدن از آنها بسیار سخت است.
اما نگران نباشید، شما اولین کسی نیستید که با این غول عظیم الجثه مواجه شده اید. فقط کافی است درجه ریسک پذیری خود را بالا ببرید و کارهای جدید را امتحان کنید.

 

۵- ارتباط مفید برقرار کنید

برقراری ارتباط با افراد مختلف یکی از جذاب ترین قسمت های پرورش ذهنیت رشد است. وقتی با افراد مختلف معاشرت می کنید و درون آنها کنکاش می کنید، از حاشیه امن خود بیرون می آیید و گاردهای خود را بر میدارید. برداشتن مکانیزم های دفاعی رسیدن به رشد فردی را آسان تر کرده و باعث شده با دیگران ارتباط مفیدتری برقرار کنید.

 

چگونه در پرورش ذهنیت رشد موفق شویم؟

 

۶- از افراد حرفه ای و رشد یافته کمک بگیرید

کمک گرفتن هیچ عیب و ایرادی ندارد. زیرا از همان زمان که شروع به کمک گرفتن می کنید، دیگران راحت تر با شما ارتباط برقرار می کنند. همچنین کمک گرفتن از افراد حرفه ای برای مدیریت زندگی امری ضروری است. تا به حال افرادی را دیده اید که از خود مطمئن هستند و همیشه خود را فردی دانا می دانند؟

قطعاً در طول عمر خود با این افراد ملاقات داشته اید. اصولا این دسته افراد، دیگران را از خود دور می کنند و به دلیل اعتماد به نفس کاذبی که دارند ارتباط با آنها سخت است. شما مانند این افراد نباشید؛ اگر احساس کردید در مسیر رشد فردی و ذهنی خود به کمک احتیاج دارید، حتما درخواست کمک کنید.

 

۷- مهارت های مختلف یاد بگیرید

در پروسه پرورش ذهنیت رشد هیچ الگوی ثابتی برای یادگیری وجود ندارد. مهارت یا شیوه ای که برای یک نفر کار می کند، لزوماً برای افراد دیگر مؤثر نیست.
در نتیجه هرگز مسیر دیگران را نروید و تاکتیک های مختلف را امتحان کنید و مشخص کنید چه مهارتی برای شما مفید است. به یاد داشته باشید، بسیار حرفه ای است اگر در این مسیر از اشتباهات افراد دیگر بیاموزید. همچنین، چشم اندازهای گوناگون را جستجو کنید و برای کشف دیدگاه های جدید، با ذهن باز در گفتگوهای گروهی سهیم شوید.

 

۸- از اشتباه کردن نترسید

کاملا طبیعی است که برای جایگزین کردن ذهنیت رشد به جای باورهای کهنه و شکست خورده، با اشتباهات و خطاهای زیادی مواجه می شوید. اشتباه کردن خصلت انسان است و به جز این فرایند، به رشد و تکامل نمی رسد. اگر در حین پرورش ذهنیت رشد، به مانع و بن بست رسیدید؛ هیچ ایرادی ندارد. سعی کنید راه های جدید را امتحان کنید و از اشتباه کردن نترسید.

 

کلام پایانی

مغز مانند دیگر اجزای بدن ماهیچه ای است که باید رشد یابد و در حال فعایت باشد. دقیقا مانند اینکه می توانید بدن خود را برای انجام یک مسابقه جسمانی آماده کنید، می توانید مغز خود را آموزش داده و مهارت های شناختی و واکنش های عاطفی را بهبود بخشید.
برای تقویت ذهنیت رشد خود ۸ مورد بالا را به کار ببرید و تفکر مثبت داشته باشید. فرار کردن از ریسک و چالش، مغز و ذهن شما را تنبل کرده و در مواقعی که به تصمیم گیری های مهم نیاز دارید، به درستی کار نمی کند. بنابراین الگو و باورهای مرکزی درست را جایگزین کنید و به پرورش ذهنیت رشد امید داشته باشید.

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *