روزمرگی

روزمرگی چیست و چگونه از آن رها شویم؟

مسافر! من انسان‎هایی را دیده‎ام که ایستاده مرده‎اند…

نوشتهٔ محمود پیرحیاتی

چند روز قبل برای شرکت در جلسه‎ای در ارتباط با کارهای مدرسه تحول فردی از منزل بیرون آمدم. مردم همچنان با عجله و شتاب برای رفتن به اداره و محل کار حرکت می‎کردند. این امر باعث شد لحظه‎ای درنگ کنم و سرگرم تماشای مردم شوم. من به عنوان مربی تحول فردی با دیدن این لحظه‏ ها خیلی مسائل را بررسی می‎کنم.

مردمی را می‏دیدم که با وجود اینکه شروع روز بود و اول صبح و هنوز کار آغاز نشده بود و با کسی ارتباط نگرفته بودند، اخمو، ناراحت، عصبانی، چهره گرفته و بی‎حال بودند.

یاد جمله‌ای افتادم که در کتاب «فقط آویزان خودت شو» به آن اشاره کرده‎ام:

مسافر! من انسان‎هایی را دیده‎ام که ایستاده مرده‎اند.

اینجا بود که تصمیم گرفتم این مقاله را برای مخاطبان مدرسه تحول فردی بنویسم. بلکه بتوانم نکاتی را برای به دست آوردن شادی و لذت زندگی به اعضای مدرسه و شما خوانندگان محترم ارائه دهم.

روزمرگی چیست؟

ذهن انسان از اول صبح شروع به جستجو، حرف، فکر و خیال می‎کند. و باید خواب پریشان و درگیری‎های زیاد آن را هم به فعالیت ذهن اضافه کرد. ذهن استاد خیال‎بافی است.

وقتی که شب خسته از کار روزانه به منزل برمی‎گردیم و می‎خواهیم ساعتی استراحت کنیم، ذهن شروع می‎کند و ما را درگیر مسائل پیش و پا افتاده و روزمره می‎کند. ما را دچار چالش‎هایی می‏کند که هیچ فایده‎ای برایمان ندارد و بیهوده درگیرمان می‎کند.

حال اگر ما برای خود سرمایه‎گذاری نکنیم؟ برای تغییر و تحول خود برنامه‎ای نریزیم؟

آیا می‎توانیم به راحتی زندگی کنیم؟

آیا با این وضع ماشینی زندگی امروزه می‎توانیم برای خودمان باشیم و از زندگی لذت ببریم؟

من به عنوان مدیر و مربی تحول فردی در مدرسه تحول فردی به این نتیجه رسیده‎ام تا زمانی که ذهن انسان درست نشود، تا زمانی که انسان اداره امور خود را به دست نگیرد و ذهن را در مسیر درست هدایت نکند ، نمی‎تواند از زندگی خود لذت ببرد و آن‎طور که می‎خواهد زندگی خود را بسازد و زندگی کند!

هر روز درگیر کار بیشتر، غرولندهای زیاد، کینه، حسادت، قضاوت و کمال‎گرایی می‏شود . و هر روز با خود غریبه‎تر و در این اثنا ذهن فعال‎تر شده و انسان را بیشتر سرگرم خود می‎کند.

بیشتر کار کن. تو نیازمند زندگی بهتر هستی. ماشین خوب و مدل بالا، خانه و ویلای بزرگ در بهترین جای کشور و بهانه‎های زیادی از این قبیل زندگی را به کام انسان تلخ می‎کند.

هر روز به چیزهایی که می‎خواهیم افزوده می‎شود. و دریغ از لحظه و ساعتی که به خودمان اختصاص بدهیم و برای خود برنامه‎هایی داشته باشیم. حال‎مان بد می‎شود ولی دلیلش را نمی‎فهمیم. خودمان را با دیگران مقایسه می‎کنیم در صورتی که شرایطمان اصلاً مثل آنها نیست. به این دقت نمی‎کنیم .که هر کسی شرایط خاص خودش را دارد. خودمان را نمی‌پذیریم و تیشه به ریشه زندگی خود می‌زنیم.

با حسد، قضاوت، مقایسه، کینه و … هر روز با خود غریبه‌تر می‎شویم و دورتر از خود و در آخر خود را فراموش می‎کنیم.

چطور از روزمرگی رها شویم؟

در اینجا نکاتی ارائه می‌دهم تا فاصله دوری از خودمان را کمتر کنیم و با خودمان آشنا شویم و به روزمره بودن و روزمرگی غلبه کنیم.

 1. از زندگی خود لذت ببرید. وقتی ابتدای صبح چشمان خود را باز می‌کنید. برای چند ثانیه در رختخواب خود بنشینید و از خدای خود بابت فرصت دوباره زندگی تشکر کنید. لبخند بزنید. به خود بگویید هر طور شده امروز از زندگی خود نهایت لذت را می‎برید و تغییراتی حتی جزئی در زندگی خود به وجود می‌آورید.
 2. تا می‌توانید اول صبح مراقبه داشته باشید. همان‎طور که در کتاب «قاتل رویاهایت را بشناس» آورده‎ام مراقبه کمک می‎کند تمرکز انسان زیاد شود .و با تمرکز بهتر و بیشتری به انجام کارهای روزانه بپردازید.
 3. کارهای روزانه خود را از شب قبل یادداشت کنید. با آوردن کارها از ذهن بر روی کاغذ، ذهن رها شده و تراکم اطلاعات آن به پایین‎ترین حد خود رسیده است. به همین دلیل شما منظم‌تر و با برنامه‎تر جلو می‎روید. و این عمل باعث می‎شود از کلافگی و غرولندهای روزانه جلوگیری کنید و دچار استرس و سردرگمی در کارها نشوید.
 4. مطالعه روزانه داشته باشید. هر روز حتی برای یک ربع هم که شده برای مطالعه خود وقت بگذارید. مطالعه کردن مستمر و ادامه‎دار به شما کمک می‎کند هم از نظر دانش روی خود سرمایه‎گذاری کنید. و هم با داشتن یک برنامه مرتب مطالعه اعتماد به خودتان را زیاد کنید.
 5. ورزش کنید. یک برنامه تدوین شده ورزشی از باشگاه گرفته تا پیاده‎روی و یک برنامه مشخص باعث نشاط بدن می‎شود. و ذهن آرام‎تر و با آسایش بیشتری به کمک انسان شتافته و دیگر هر جایی پرسه نمی‎زند.
 6. برنامه‎ریزی داشته باشید. داشتن برنامه‎ریزی این کمک و اعتماد به نفس را به شما می‎دهد.که شما برای هر ثانیه و لحظه‎های زندگی خود برنامه دارید. داشتن برنامه اعتماد شما را به خود و بعد به زندگی‎تان بیشتر می‌کند.
 7. وقتی به ذهن برنامه بدهیم و با نظم و ترتیب روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه پیش برویم مطمئناً موفق می‎شویم. و  حالمان هر روز با خودمان خوب می‌شود و دیگر با خودمان بیگانه نمی‌مانیم.

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

2 پاسخ
 1. دلبند
  دلبند گفته:

  سرگردانی یکی از نشانه های غریبگی با خود است.
  به جای این در و آن در زدن های ظاهری بهترین کار، یافتن راهی برای شفای ذهن است.
  ممنون برای مطالب مفید و کاربردی تون.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *