راز پولدار شدن و تحول فردی چیست

راز پولدار شدن و تحول فردی چیست؟

در طول سالهای اخیر جوانان بسیاری را ملاقات کرده ام که در دنیای توهمِ پولدار شدن هستند بی آنکه  مسیر درست آن را طی کنند

نوشتهٔ محمود پیرحیاتی

در طول سالهای اخیر جوانان بسیاری را ملاقات کرده ام که در دنیای توهمِ پولدار شدن هستند بی آنکه  مسیر درست آن را طی کنند. در جامعه ایرانی فعلاً چند دسته پولدار پیدا می شوند:

۱. آنهائیکه ارث پدری به آنها رسیده

تکلیف این گروه کاملاً معلوم است. اگر فرزند خلف و صالحی باشند برای خودش و جامعه اش آن را در کار مفید با ثبات و ثروت آفرینیبه جریان می اندازد که هم خیرش به دیگران برسد هم باقیات صالحات باشد. اما تجربه عموماً ثابت کرده  ثروت بادآورده را باد با خود می برد. مسئله ایجاد تحول فردی در این گروه بسیار سخت است.

۲. آنانکه کلاهبرداری را سریعترین راه پولدار شدن می دانند

این گروه هم آنهایی هستند که عموماً به دلیل سرخوردگی، عدم تربیت سالم خانوادگی، حرص و طمع زود پولدار شدن و نیز درک بسیار غلط از مفهوم ثروت اندوزی به اصطلاح کلاهبرداری می کنند. اینان غافلند از آنکه در حقیقت کلاه خودشان را بر می دارند و جهان قطعاً در زمان و مکان خودش پاسخی در خور به ایشان خواهد داد. این گروه متحول شده ی منفی هستند! یعنی تحول فردی را در میر معکوس طی کرده اند!

۳. متخصصان ممتاز علمی

اینان گروهی هستند که با پشتکار، همت، فکر مثبت و اراده ای بی نظیر از راه تحصیل و تخصص علمی به پایه ای رسیده اند که نفر اول رشته خود محسوب می شوند. اینان راه اساسی تحول فردی در تخصص خود را طی کرده اند. افرادی نظیر پرفسور سمیعی از این دسته اند که البته برخی از هنرمندان و ورزشکاران نیز جزء این گروه هستند، و البته درصد ناچیزی از کل اجتماع ایران را تشکیل می دهند.

۴. گروه دیگر کارآفرینان، بازاریان و کسبه ای هستند که از راه تجارت به ثروت رسیده اند

این گروه با زحمت فراوان، پشتکاری بی نظیر احتمالاً ورشکستگی های متعدد و گاه نیز با دستانی خالی به عرصه کار و زار آمده اند. این گروه اغلب بارها زمین خورده اند و بلند شده اند و هر بار نیز بهتر از قبل عمل نموده اند. کارآفرینان با گوشت و پوست خود سختی ها را چشیده اند و از پس مشکلات موفق برآمده اند. برای کارآفرینی به شکل سنتی اما معمولاً در شرایط فعلی سرمایه هنگفتی نیاز هست تا به اصطلاح مسیر پولدار شدن را طی کند. این گروه انسانهای خودساخته و متحول شده اس هستند که عموماً مسیر تحول فردی را پیموده اند.

۵. یک گروه دیگر اما کسب و کارهای اینترنتی است 

که موجی از خلاقیت را خصوصاً از اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود شمسی به راه انداخته اند. موجی که گاه چون حبابی ترکیده است. اما در همین حال بوده اند کسانی که با «ثبات در مسیر درست» انقلابی در زمینه عرصه کالا و خدمات به صورت دیجیتال به پا کرده اند. سایت هایی نظیر دیجی کالا، شیپور، دیوار و نیز کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت نظیر اسنپ یا تپسی از آن جمله اند. این گروه نیز بارها به مشکل و سختی برخورده اند و هر بار سعی در ارائه راه حل برای رفع معضلات خود کرده اند تا موفقیت بدست آورده اند و پولدار شده اند.

نکته: حالا سؤال اینجاست اولاً شما کدام راه را انتخاب می کنید تا پولدار شوید؟

کدام روش برای بقا در پولدار ماندن مناسب تر است؟

اگر در پاسخ به این سؤالات احتمالاً جزء گزینه اول ـ وارثان پدرـ  هستید توصیه می کنم فرزند خلفی باشید و “ثروت اندوزی” را به “ثروت سازی” تبدیل کنید. پول محبوس در تن و جسم بالاخره تمام می شود و خیرش هم به کسی نمی رسد! اما اگر جزء گروه دوم هستید لطفاً مقاله را ادامه ندهید. یقیناً بدردتان نمی خورد!!! بقیه دوستان می توانند با خیال راحت مقاله را ادامه بدهند. روی سخنم با توست که این متن را می خوانی بهتر است بجای فرصت طلب بودن فرصت را تشخیص بدهی و خودت را بسازی و در ادامه رازهایی را برایت می گویم که دَرِک آنها سخت نیست اما اجرایش همتی بلند می خواهد. (مقاله ذهن ثروتمند و جیب پر از پول: ۱۱ راز تحول فردی را در همین سایت مطالعه کنید و یا در دوره رایگان «قاتل رویاهایت را بشناس» شرکت کنید.)

انسانهای پولدار بجز آن دو دسته اول که نام برده ام عموماً دارای ویژگی‌هایی هستند که شما هم می‌توانید آنها را در خود ایجاد کنید:

۱. روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

پولدارهایی که از طریق درست به ثروت رسیده اند عموماً در مقطعی از زندگیشان دچار تحول فردی شده اند. من در کتاب «فقط آویزانِ خودت شو» ـ این کتاب در همین سایت قابل تهیه می باشد ـ تحول فردی را اینگونه تعریف کرده ام:

“ثبات در مسیر درست”.

پولدارهای به ثروت رسیده از همین “ثبات در مسیر درست” به گنجی درونی و بیرونی دست یافته اند. این افراد پولدار در واقع سرمایه گذاری فردی را در دو بخش دنبال کرده اند:

الف- سرمایه گذاری بر روی خودشناسی: تفکر مثبت، سلامت روح و سلامت جسم

که خود شامل: آموزش، تمرین های امیدواری، ورزش و . . . می شود. آموزشها و تمریناتی که ایشان را آماده پذیرش زندگی به معنای حقیقی خود کرده است. واقعیت این است که ما گاهی اصلاً زیر ساخت و بنیانها و ظرفیت های پولدار شدن را نداریم ولی خیلی طمع پولدار شدن را در خود حفظ می کنیم. پولِ بدونِ مغز مساوی شکست خواهد بود. باید آمادگی روحی و روانی و حتی جسمی دریافت پول را داشته باشیم.

ب- سرمایه گذاری های ضروری: شامل

خرید ملک، کارخانه، تولیدی و یا سهامهایی است که در آینده رشد قابل توجهی خواهد کرد.

۲. شامه تان را قوی کنید.

پولدارهای حقیقی و حسی بویایی قوی دارند. آنها موقعیت شناس هستند و در زمان مقدر به آنچه می خواهند توجه می کنند. حس توجه آنها بیشتر معطوف خواسته، اراده و همت شان است تا اتفاقات بازار. البته پولدارهای حقیقی حتماً به بازار هدفشان دقت ویژه ای دارند اما چیزی که شامه اشان را قوی می کند تیز طبعی اشان در امواجی است که از درونشان به بیرون و محیط کار و اجتماع ساطع می شود. به وضعیت فعلی اجتماع، شغل ها و موقعیت هایی ساده زندگی اطرافیان به عنوان یک فرصت ویژه نگاه کنید. سعی کنید از هر فرصتی برای تعالی کاری ومالی خود استفاده کنید.

۳. خود را در محیط درست قراردهید.

پولدارها اکثراً با همتایان خود در ارتباط هستند. این همگزینی برایشان تأثرات متقابل می آورد. سعی کنید با افراد ثروتمند در ارتباط باشید. حتی المقدور در محیط هایی که آنها رفت و آمد می کنند شما نیز در رفت و آمد باشید.

۴. هزینه آموزشی‌تان را افزایش دهید.

برای شرکت در همایش ها، کنفرانس ها و دوره های آموزشی هزینه کنید و نگران نباشید. شرکت در این همایش ها حداقل مزیت شان ارتباط با افراد بیشتر و آشنایی با اشخاصی است که ممکن است به شما کمک کنند. ضمن آنکه گاهی پیشنهادهای کاری، ایده های شغلی و نیز تفاهم های مالی بسیاری در اینگونه دوره ها انجام می شود. اگر توان پرداخت هزینه های همایش را ندارید. عضو سایت های مورد علاقه تان شوید و در همایش های ارزان قیمت و تخفیف دار شرکت کنید. قبل از شرکت در این همایش ها حتماً کارت ویزیت برای خودتان چاپ کنید. کارت ویزیتِ مناسب معرف شغل و توانمندی شماست.

۵. با اینترنت و تکنولوژی های محیط آشنا باشید.

فرصت های شغلی که وابسته به اینترنت هستند روز بروز فراگیر تر می شوند و رفته رفته بسیاری از شغل های سنتی و یا پیشه هایی که در اینترنت حضور ندارند به کلی حذف می شوند. بنابراین حداقلهایی از کامپیوتر، طراحی سایت و گرافیک رایانه ای کمک شایانی به کسب و کار می کند که نتیجه اش پولدار شدن شماست.

۶. کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید.

یک دستگاه کامپیوتر، لب تاپ، دستگاه ضبط صدا، دوربین ساده فیلم برداری، تلفن همراه هوشمند و تسلط نسبی بر کامپیوتر شما را آمده راه اندازی یک سایت فعال و سبک و کار آنلاین می کند.

۷. ریسک‌پذیر باشید.

اکثر پولدارهای حقیقی بارها ریسک کرده اند و در این رهگذر بارها نیز شکست خورده اند. ریسک پذیری اصل اساسی کار تجاری و از پایه های اصلی پولدار شدن است. البته این ریسک به معنی انجام عمل بدون هدف و برنامه ریزی نیست. ریسک یعنی بدانی علی رغم همه آمادگیهایت، رویا و ایده ات آنچنان بزرگ هست که ممکن است شکست بخوری. توان ریسک پذیری ات را در تمرین تصمیم گیری بالا ببر. در تحول فردی حقیقی باید تمرین ریسک پذیری داشته باشی!

۸. صندوق ذخیره داشته باشید.

همواره درصدی از کسب و کارتان را تحت شرایطی پس انداز کنید. پس اندازی که به آن دست نزنید. این پس انداز تنها زمانی قابل برداشت خواهد بود که به توان بنیادی و زیر ساخت های شما کمک کند. پس به این صندوق ذخیره متکی نباشید و از آن تنها در فونداسیون کارها و توسعه زیر ساختها استفاده کنید. این صندوق یا صندوقها در مواقع بحرانی به شدت شما را کمک خواهند نمود. بسیاری از افراد پولدار از این صندوقها یا حسابهای ذخیره و پس انداز دارند.

۹. در زمینه تخصصی‌تان پژوهش، تحقیق و مطالعه داشته باشید.

برای پولدار شدن آستین همت را بالا بزنید و چه به صورت میدانی و از نزدیک و چه کتابخانه ای و متمرکز به پژوهش و مطالعه بپردازید. در دنیای فعلی پردازش اطلاعات در چند هزارم ثانیه صورت می پذیرد و شما با یک کلیک دنیایی از اطلاعات را در پیش چشمانتان دارید. بنابراین به دایره آگاهی و دانش تان ا راه مطالعه و پژوهش بیافزایید. اگر نیاز هست از نزدیک با موانع، چالش ها آشنا شوید. پولدار شدن یک شبه صورت نمی گیرد. پولدار شدن تنها با جمع کردن پول اتفاق نمی افتد. پولدار شدن با خلق فرصت، مقاومت در تنگناها، استمرار در مسیر و تلاش و پشتکار در مسیر درست امکانپذیر است. اکثر انسانهایی که در راهِ تحول فردی گام می زنند اهل پژوهش و مطالعه و تحقیق اند.

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

5 پاسخ
 1. مرادی
  مرادی گفته:

  سلام. من هر سه مطلبی که آقای پیرحیاتی در سایت تحول فردی گذاشتن رو خوندم.
  قلم ایشون من رو یاد نوشته های آقای علی اکبر قزوینی می ندازه. در یک کلام، عالی می نویسید استاد.
  اگر وقت کنم حتماً کتاب تون رو هم تهیه و مطالعه می کنم.

  با تشکر:مرادی، مدیر سایت آموزش برق ساختمان

  پاسخ
 2. سیما
  سیما گفته:

  یکی از کتاب های نوشته آقای پیرحیاتی را خواندم، متاسفانه در متن کتاب غلط املایی وجود دارد. و این اصلا جالب نیست! غلط املایی یا انشایی در یک متن باعث دلزدگی مخاطب می شود. به گونه ای که دیگر مخاطب نمی تواند از لحاظ علمی هم به آن متن اعتماد کند و حتی اگر آن متن مفید و کارآمد هم باشد برای مخاطب ارزش خود را از دست می دهد.

  پاسخ
 3. فاطمه محمودی
  فاطمه محمودی گفته:

  کتاب قاتل رویاها کمکم کرد تا قدر رویاهایم را بدانم و از آنها محافظت کنم. از مربی گرانقدر آقای محمود پیرحیاتی به جهت داشتن قلم شیوا و رساشون تشکر می کنم و ممنونم که دانش، علم، آگاهیشون را با ما به اشتراک می گذارند.

  پاسخ
 4. فاطمه محمودی
  فاطمه محمودی گفته:

  کتاب لقمه کردن فیل جناب استاد قزوینی گرامی برنامه ریزی لقمه لقمه را به من آموخت. خدا را سپاسگزارم انسانهای این چنینی را در مسیر راه من قرار داد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *