ذهن ثروتمند و جیب پر از پول: ۱۱ راز تحول فردی

ذهن ثروتمند و جیب پر از پول: ۱۱ راز تحول فردی

همه می‌توانند به یک اندازه از ثروت و پول لذت و بهره ببرند، اما به نظر شما چرا بسیاری از انسان‌ها همواره  در فقر و فلاکت و قرض و بدهی دست و پا می‌زنند؟

نوشتهٔ محمود پیرحیاتی

در این مقاله قصد دارم به ۱۱ مورد از نکاتی که ذهن ثروتمندان می‌آفریند اشاره کنم. ۱۱ راز طلایی که ذهن ثروتمندان به آن‌ها توجه ویژه دارد. بنابراین بهتر است دست از بهانه برداریم و نگاهی به این لیست کوتاه بیندازیم.

راستش را بخواهید من هم مثل برخی از شما همرامان گرامی که این خطوط را می‌خوانید درگیر مسائل و مشکلات بدهی، ناتوانی‌های شغلی و پولی بوده‌ام؛ اما مدام به این فکر می‌کردم که چگونه است بعضی انسان‌ها به قول معروف اجتماع: «دست به خاک هم که می‌زنند می‌شود طلا»! ولی من بار‌ها و بار‌ها به کارهای سخت، دشوار و طاقت فرسا تن داده بودم تا شاید کمی پول بیشتر بدست بیاورم.

امروز بیش از هر روزی تب پولدار شدن جامعه ایرانی را فراگرفته، گفتن این نکات از زبان کسی که خود روزگاری درگیر مشکلات فراوان بوده جذاب‌تر به نظر می‌رسد. من با این نکات از فقر و بی‌پولی نجات یافتم و خیلی خوشحالم که شما را در جریان این نکات بگذارم.

راز اول: به سلامتی جسمی خود پایبند باشید

ورزش راز سلامتی جسمی است، البته با ورزش نیست که ما سلامتی امان را تمام و کمال بدست می‌آوریم، بلکه در کنار ورزش حتماً به آنچه می‌خورید نیز توجه کنید (در راز شماره ۲ به آن اشاره کرده‌ام.) ورزش و فعالیت جسمانی شما را فعال‌تر، سرحال‌تر و امیدوار‌تر می‌کند.

یک ذهن ثروتمند قطعاً دارای بدنی سالم و شاداب است. بدیهی است بیماری، اضافه وزن، چاقی و ناتوانایی‌های جسمی به هیچ عنوان فرصت آزاد و راحت تفکر را به ما نمی‌دهد. درگیری‌هایی که برای بهبود، درمان و تأمین هزینه‌های آن وجود دارد از یکسو و خستگی و رنجش‌های فراوان، طی کردن مسیر سلامتی از وی دیگر رمقی برای ذهن‌هایمان نمی‌گذارد تا به خلاقیت، سلامتی و فراوانی فکر کنیم. با ورزش چربی‌های اضافه خود را آب کنید تا سبکبال شوید. ورزش کنید تا شاداب بمانید. آنچه را که می‌خواهیم در آینده خرجِ بیمارستان و نگهداری از خودمان بکنیم امروز صرف ورزش و تندرستی خود بکنیم.

راز دوم: به آنچه می‌خورید اهمیت ویژه بدهید

این به مفهوم گرفتن رژیم‌های سفت و سخت و نخوردن و لذت نبردن از غذا نیست؛ ولی هیچ تحقیق علمی و دانشگاهی تاکنون نتوانسته اثبات کند خوردن فست فود‌ها، سیب زمینی سرخ شده، نوشابه‌های صنعتی، شکر و… جسم ما را شاداب و قوی می‌کند.

تجمع چربی، اضافه وزن و چاقی را با ترکیب ورزش و سالم خوردن می‌توانیم از بین ببریم. همت بلند و برنامه ریزی ساده می‌تواند ما را نجات دهد. امری که از اصول اساسی تحول فردی محسوب می‌شود.

چربی‌های جسمی نتیجه چربی‌های ذهنی شماست. آنقدر به هر چیز مثبت و مفیدی بی‌تفاوت می‌شویم که یادمان می‌رود هر چیزی شایسته بلعیدن نیست و این خوردنهای بی‌هدف و از روی لذت، تنها دقایقی ذهن ما را در نشئه فرو می‌برد وپس از آن تنها نتیجه‌اش اضافه وزن و تنبلی است. ذهن ما همواره در کسب لذائذ پیش قدم است و اساساً راحتی و حفظ امنیت روانی ما کار اصلی ذهن ماست.

بنابراین ذهن پس از مدتی زود‌تر از جسممان تنبل می‌شود و این چنین می‌شود که ذهن تنبل، جسمی تنبل را موجه می‌کند و شما را تبدیل می‌کند به کوهی از چربی و بی‌ارادگی. ذهن ثروتمند به خوراک خود اهمیت فوق العاده‌ای می‌دهد چرا که با آن خوراک ویژه، ذهنی شاداب، سلامت و توانمند را مهیا می‌سازد. برای داشتن ذهن ثروتمند جسمتان را با خوراک‌های مفید تغذیه نمایید.

راز سوم: بهانه گیری ممنوع!

بهترین دفاع، حمله رو به جلو است. این تاکتیکی است که بسیاری از مربیان فوتبال بدان معتقدند. کارکرد ذهن افراد بیشماری این چنین است. فرار رو به جلو در حقیقت‌‌ همان حمله رو به جلوست که برای بهانه سازی رخ می‌دهد. ما با بهانه گیری‌هایمان از خود حقیقی و حل مسئله فرار می‌کنیم.

در کتاب فقط آویزان خودت شو که در همین سایت هم ارائه شده، گفته‌ام: «ما پر از بهانه‌ایم برای زندگی نکردن». همین بهانه‌ها زندگی در لحظه اکنون را از ما سلب می‌کنند. بهانه‌هایتان را برای نشدن هر چیزی کنار بگذارید.

فردی که در تحول فردی گام بر می‌دارد باید بدون بهانه زندگی کند. راز ثروتمند شدن ذهن و جیب‌تان از رهگذر کنارگذاری بهانه‌هایتان بدست می‌آید. لطفا اول جیب‌هایتان و سپس ذهنتان را از بهانه خالی کنید!

راز چهارم: هر چه علاقه حقیقی و درونی اتان هست را دنبال کنید

علاقه ایجاد انگیزه می‌کند و انگیزه انرژی زیادی تولید می‌نماید. برای داشتن و فهم رازهای طلایی ثروتمند شدن ذهن باید علائق خود را دنبال کند. همین الان ممکن است بسیاری از شما که این متن را می‌خوانید بگوئید:

«آخر من چطوری می‌توانم در این کاری که اصلاً بهش علاقه ندارم، ایجاد انگیزه کنم؟»

یا «من اصلاً به دلایل و شرایط مادی نمی‌توانم این کار فعلی را‌‌ رها کنم» و از این دست بهانه‌ها!

من اصلاً قصدم این نیست که کارت را‌‌ رها کنی یا از شغلت استعفا بدهی، نه.

بلکه برعکس می‌گویم بگرد و ببین چه نکات و محسناتی می‌توانی در کارت پیدا کنی: همان‌ها را تقویت کن و از آن‌ها انرژی مثبت بگیر. افرادی که در تحول فردی بوده و ذهن ثروتمند دارند هر محیطی را بر طبق شرایط خود تنظیم می‌کنند و نمی‌گذارند محیط آن‌ها را در هم بشکند. در ضمن می‌توانی در کنار کار فعلی‌ات وقت‌های آزاد خودت را برای کارهای مورد علاقه‌ات اختصاص دهی. از اتلاف وقت پرهیز کن و جمع اوقات فراغت را برای اینگونه کار‌ها اختصاص بده.

راز پنجم: در حوزه مورد علاقه‌ات تحقیق و مطالعه قراوان انجام بده

برای داشتن ذهن ثروتمند و به طبع آن جیب پر از پول، ناگریزی ذهنت را از دانش مورد علاقه‌ات پُر کنی. البته حتماً و قطعاً باید دقیقاً تشخیص بدهی چه کتابی، چه سمینار و کنفرانسی و چه دوره آموزشی را نیاز است طی کنی. حتی اگر به شدت مشکل مالی داری با حداقل‌ها بساز و پول قرض کن اما آموزش‌هایت را قطع نکن.

از هر منبعی مثل اینترنت، کتابخانه‌های عمومی و کتابهای دوستانت استفاده کن. مطالعه از ارکان درست تحول فردی و هر موفقیتی است. برای داشتن ذهن ثروتمند و نیز جیب پُر پول باید به دانش درست، جریان اطلاعات صحیح و نیز منابع مفید مطالعاتی دست پیدا کنی.

راز ششم: از اطلاعات خود بانک اطلاعاتی درست کنید

از طریق نُت برداری، فیش برداری و دسته بندی موضوعات و نیز تایپ و ویرایش آن‌ها به کتابخانه عظیمی از علاقه مندی‌هایتان دسترسی پیدا می‌کنید. حتماً و در اسرع وقت تایپ ۱۰ انگشتی را فرا بگیرید تا در زمینه تایپ مطالب و جمع آوری موضوعات و در ‌‌نهایت آماده سازی این کتابخانه عظیم شخصی سریع‌تر عمل نمائید.

وقتی از مطالعات خود در حوزه مورد علاقه‌تان نت برداری کردید، در فواصل و بازه‌های زمانی آن‌ها را مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود. یک ذهن ثروتمند، حجم مفید و تکرار شده‌ای از اطلاعات را روی دسکتاپ خود دارد تا هر لحظه بتواند بدان دستیابی سریع داشته باشد. ذهن خود را در اطلاعات بروز نگه دارید.

راز هفتم: از دانسته‌ها و مطالعات خود کتاب چاپ کنید

با مطالعه کتب مورد علاقه و فهم و درک آنچه می‌خوانید و نیز با تایپ ویراستاری و آماده سازی مطالب، یک گام عملی و ارزشمندبه داشتن ثروت و ذهن ثروتمند نزدیک شده‌اید.

مطالبتان را حول محور اصلی که انتخاب کرده‌اید دسته بندی کنید. متن‌های آماده شده و بانک اطلاعاتی اتان را اینجا به شدت نیاز دارید، برای نوشتن کتاب زیاد سخت نگیرید.

سعی کنید از دیگران و سر‌شناسان و نویسندگان پیشکسوت آن حوزه مورد علاقه اتان برای متن خودتان مثال بیاورید.

کتابتان باید فهرست داشته باشد و نیز پی نوشت و منبع و مآخذ می‌تواند کتاب‌هایتان را معتبر کند. البته برخی کتابهایی هم هستند که از پی نوشته و یا منابع استفاده نکرده‌اند. مثل کتاب اول خودم تحت عنوان «فقط آویزان خودت شو» که در همین سایت عرضه شده است.

بعد از آماده سازی متون براساس فهرست مورد نظرتان، کتاب را آماده کنید و چند نسخه پرینتی آن را داشته باشید تا بتوانید به ناشران احتمالی عرضه کنید.

با یک گرافیست صحبت کنید تا طرح جلد مناسب با موضوع و محتوا برایتان طراحی کند. اگر وبلاگ یا سایتی دارید حتماً در کتاب از آن نام ببرید و آدرس‌ها را بدهید. البته راجع به این مورد رازهای بعدی ذهن ثروتمند صحبت کرده‌ام. یکی از روشهایی که من در تحول فردی آموزش می‌دهم نگارش و چاپ کتاب است.

راز هشتم: دنبال ناشر بگردید و خسته نشوید

هر طور شده مبلغی را تهیه کنید تا بتوانید با حداقل امکانات مالی از خود کتابی چاپ کنید.البته خوشبختانه ناشرانی هستند که با هزینه مناسب کتاب شما را چاپ می‌کنند.

از آنجائیکه شما هنوز در ابتدای راه هستید خیلی به تعداد و تیراژ کتاب‌هایتان دل نبندید بلکه به محتوا و کیفیت مطالب ارائه شده به شدت توجه کنید. در دنیای سرعتیِ امروز که با هر کلیک صد‌ها هزار اطلاعات در جلو دیدگانتان قرار می‌گیرد، باید متاعی در خور عرضه کنید تا خریداری پیدا کند. پس در تهیه محتوا سختکوش باشید ولی به تعداد و تیراژ توجه‌ای نکنید.

برای داشتن ذهن ثروتمند باید رزومه مناسی داشته باشی و داشتن کتاب بهترین رزومه است. توصیه می کنم در این بخش برای پیدا نمودن ناشر مناسب اوضاعتان پر تلاش باشید و خسته و ناامید نشوید.

اگر می‌توانید از فرد معروف‌تر و صاحب سبک در موضوع مورد علاقه اتان بخواهید برایتان مقدمه بنویسد، این کار دو فایده مستقیم و مفید دارد: اول آنکه باعث اعتبار بیشتر کتابتان خواهد شد. دوم آنکه ناشران و خریداران بیشتر به کتابتان علاقه نشان می‌دهند.

راز نهم: برای خود سایت بسازید

سایتی را به نام خود یا رشته مورد علاقه اتان بسازید و محتوا‌ها، PDF کتاب‌های مورد علاقه و نیز کتاب‌های الکترونیکی و مقالاتتان را در آن بگذارید. طبیعی است محصولات محتوایی خود را می‌توانید در سایت بفروشید. راه اندازی سایت با وردپرس کاملاً امکان‌پذیر و ساده‌تر از دیگر  برنامه‌های مربوطه است.

اگر می‌خواهید پولدار شوید راهش بیل زدن نیست بلکه شخم زدن ذهنتان است؛ تا با طراحی شرایط نزدیک به وضعیت موجود جهان از آن راه پول دار شوید.

ذهن ثروتمند امروزه در اینترنت جستجو می‌کند. با ورود موبایل‌های لمسی و بالا‌تر رفتن سرعت اینترنت همه چیز به راحتی قابل دسترسی می‌باشد. یک کلیک می‌کنی و هزاران مطلب را مشاهده و تهیه می‌نمایی. ذهن متحول شده، ذهنی است پویا که روشهای گوناگون را امتحان می‌کند.

با طراحی سایت قطعاً یک گام بزرگ به ثروتمند شدن نزدیک می‌شوید. سایت را بهینه سازی کنید. از طریق دوستان، مطالعه و فراگیری خودتان و یا شرکتهای موجود در این زمینه سئوسازی را انجام دهید. فرآیند بهینه سازی را برای سایت‌هایتان انجام دهید تا ترافیک و ورودی افراد به آن بالا برود.

در سایتتان کتاب‌های الکترونیکی مفید و کاربردی رایگان قرار دهید و از ارائه هفتگی مقالات غفلت نکنبد، تا سایت همواره در معرض دید موتورهای جست جو نظیر گوگل و مخاطبانتان باشد.

راز دهم: بازاریابی محصول و سایتتان را آغاز کنید

از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام به تبلیغ محصول و سایتتان بپردازید. از قدرت شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید. ساخت کانال و تبلیغ آن در دیگر کانالهای پُر مخاطب می‌تواند راهکار ساده و نزدیکتری مسبت به دیگر تبلیغات باشد.

البته روش بهینه سازی سایت یا سئو خود به خود به دیده شدنتان کمک شایانی می‌کند. از تبلیغات دهان به دهان استفاده کنید و به گوش خانواده، دوستان و اقوام برسانید که کتاب و سایت دارید.

حتماً یک نسخه از کتاب‌هایتان را برای افراد سر‌شناس، مدیرهای کانال‌های تلگرام، نشریات معتبر و نیز  سایت‌ها و جرایدی که رایگان تبلیغ می‌دهند بفرستید. به هیچ وجه دست از تبلیغ برندارید و در زمینه تبلیغات محصول نیز به اطلاعات خودتان بیفزایید.

راز یازدهم: مسیر کاری و زندگی خود را با یک مربی طی کنید

مسیر کاری و زندگی خود را با یک مربی طی کنید. کسی که خود تجارب ارزنده‌ای از زندگی و چالش‌های آن دارد. بی‌تردید مسیر تحول فردی بدون همراهی پیوستهٔ یک مربی دشوار خواهد بود. مربی راه‌های متفاوتی برای مسیر شما دارد. اکثر سخنوران و نویسندگان مشهور که اکنون به ثروت رسیده‌اند روزی مربی داشته‌اند!

نکته پایانی:

با یکسال وقت گذاشتنِ مداوم (منظورم تمام وقت نیست) و مفید می‌توانید به رویای پولدار شدن برسید. بقیه راه خودبخود شما را جلو می‌برد. بعد ازانجام هر ۱۱ راز طلایی ذهن ثروتمند، حالا نوبت شماست که به زنگ واریزی‌های موبایلتان گوش فر دهید. هر زنگ یک واریزی! و هر واریزی بالا رفتن رقم حساب بانکی، و در نتیجه جیب‌های پُر پول شما!

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

3 پاسخ
  1. محمد اسماعیلی
    محمد اسماعیلی گفته:

    با سلام خدمت شما و تشکر از اینکه صادقانه مسیر رسیدن به رویای خود را با ما در میان گذاشتید.ولی میمونه روش دستیابی که خیلی خیلی مهممه.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *