راهکار برای دوری از تنبلی

برای دوری از تنبلی چه راهکارهایی پیشنهاد می‌شود؟

تنبلی بیماری مزمن بسیاری از انسان‌هاست. بی‌هدفی، عدم انگیزۀ کافی برای انجام امور، عدم خودشناسی مناسب و… از دلایل تنبلی شمرده می‌شوند 

نوشتهٔ محمود پیرحیاتی

تنبلی بیماری مزمن بسیاری از انسان‌هاست. بی‌هدفی، عدم انگیزۀ کافی برای انجام امور، عدم خودشناسی مناسب و… از دلایل تنبلی شمرده می‌شوند. چهار گام اساسی زیر کمک می‌کند شما فردی منظم و عامل باشید. فرار از تنبلی را با این گام‌ها امتحان کنید شاید ارزشش را داشته باشد.

۱. برنامه داشته باشید

اولین گام برای پرهیز از تنبلی داشتن یک برنامه مناسب برای طول روز، هفته و ماه خود هست. یک برنامه خوب برنامه‌ای است که اجرای آن نه خیلی دشوار و نه خیلی ساده باشد بلکه بهتر است برنامه شامل اجرای چند گام سخت، چند کار سختبه همراه چند امور ساده باشد تا بتوانید سطح مطلوب انرژی خود را حفظ نمایید.

۲. برنامه خود را زمان‌بندی کنید

برنامه باید حتماً دارای زمان‌بندی باشد. من معتقدم برنامه فاقد زمان‌بندی نامه است! برنامه‌های خود را با زمان‌بندی مشخص یک گام به اجرا نزدیک‌تر می‌کنید.

برنامه‌های زمانی در حقیقت گام بندی اصولی در تحقق کارهایتان است. زمان‌بندی مؤثر را با توجه به اهمیت و ضرورت کارهایتان تدوین کنید.

دقت نمایید برخی کارها درصورتی‌که فوراً به آن‌ها پرداخته نشود می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به زندگی شما وارد کند. بهترین برنامه‌ها معمولاً در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ترسیم می‌شوند.

۳. مکتوب سازی

برنامه خود را ذهنی انجام ندهید. ذهن ما در طول روز با حجم فراوانی از اطلاعات ورودی مواجه است و حفظ، ذخیره و یادآوری به شکلی که در حافظه بلندمدت جای بگیرد تنها با مکتوب سازی و مرور مطالب امکان‌پذیر است.

یک برنامه مطلوب اصولی معمولاً شامل موارد زیر است: زمان‌بندی، گام بندی اجرایی بر اساس ضرورت‌ها، توجه به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های فردی. وقتی برنامه‌ای را مکتوب می‌کنید ضمانت اجرایی کردن آن را به‌شدت بالا می‌برید زیرا با این امر، کارها را در ذهن تثبیت می‌کنید و ذهن در این حالت با متمرکز شدن روی آنچه نوشته‌اید آمادگی مناسب‌تری برای اجرای برنامه اتان دارد.

۴. اجرای اولین گام برنامه

همیشه اولین گام‌ها سخت‌ترین آن‌ها بوده است. آغاز هر راهی با اولین گام‌ها صورت گرفته که البته کار ساده‌ای هم نیست؛ اما برای آنکه گام اول برنامه خود را اجرایی کنید نیاز دارید به بازخوانی، چرایی و دلایل برنامه‌ریزی خود نگاه کنید.

دقت کنید چرا برنامه‌ریزی کرده‌اید و درازای اجرای برنامه‌هایتان به چه فوایدی دست می‌یابید. آگاه باشید که عدم عمل برنامه نیز می‌تواند شمارا همچنان در همان نقطه کنونی نگاه دارد.

اگر می‌خواهید آینده دیگری را رقم بزنید باید گام اول را بردارید. گام اول برنامه را در سریع‌ترین زمان ممکن اجرایی کنید بدان معنا که فاصله بین برنامه‌ریزی و عمل را کوتاه نمایید؛ زیرا این امر سبب می‌شود دچار وسوسه‌های ذهنی، کمال‌گرایی و نیز تنبلی نشوید. ساده‌ترین کارها را در گام اول بگذارید. گام‌هایی که در صورت اجرا انگیزه بیشتری به شما برای اجرایی کردن دیگر گام‌ها می‌بخشد.

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:

با عضویت در خبرنامه سایت، جدیدترین اخبار مدرسه تحول فردی را در ایمیل خود دریافت کنید.

تبریک می‌گوییم! ایمیل شما با موفقیت ثبت شد

ظاهرا خطایی در پر کردن فرم رخ داده است. لطفا از نو بررسی و ارسال فرمایید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *