اشتباه در تصمیم گیری

۶ نکته اشتباه در تصمیم‌گیری

هر تصمیمی ممکن است عواقبی به دنبال داشته باشد؛ اما شاید بتوان با اتخاذ روش‌هایی از اشتباهات مهلک در تصمیم‌گیری جلوگیری نمود. در حقیقت پیگیری تصمیم‌گیری طی کردن یک پروسه و روند است که گاهی این مسیر زندگی‌مان را عوض می‌کند. برای تصمیم‌گیری صحیح پرهیز از شش اشتباه زیر را پیشنهاد می‌کنم که این نکات در گام نهم دوره تحول فردی آموزش داده می‌شود.

1. تعجیل در تصمیم‌گیری

این مورد اولین اشتباه مهلکی است که گاهی می‌تواند به از بین رفتن زندگی‌مان ختم شود. تصمیم‌گیری‌های مهم، خط و مش‌های زندگی ما را رقم می‌زند. گاهی عجله در تصمیم‌گیری و عمل به آن تصمیم مسیر زندگی افراد را عوض می‌کند. همین‌الان تصور کنید که فردی با خودرو شما تصادف کرده است. اگر آن‌قدر عصبانی شوید که نتوانید خود را کنترل کنید و تصمیم به زدوخورد بگیرید ممکن است حتی قتلی رخ دهد و طبیعتاً یک تصمیم غلط و عجولانه و عمل به آن مسیر زندگی‌تان را عوض خواهد کرد.

2. عدم کنترل هیجانات

اشتباه دیگری که در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند ما را با مشکلات فراوان روبرو کند عدم کنترل هیجانات هست. مثلاً در مثال تصادف با خودروتان اگر مدیریت خشم را آموزش ببینید. در لحظه می‌توانید هیجانات خود را کنترل کرده از بروز حادثه احتمالی دیگری جلوگیری نمایید. این کنترل هیجان در حقیقت منجر به تصمیم صحیح‌تری خواهد شد هیجانات عموماً واکنش‌های لحظه‌ای را به دنبال می‌آورند که با آموزش کنترل آن‌ها می‌توانیم روند تصمیم‌گیری بهتری را کنترل کنیم.

3. تسلیم ترس شدن

ترس‌ها عموماً به شکل ترس از اشتباه، ترس از حرف‌های دیگران، ترس از تکرار اشتباهات گذشته و ترس از عواقب احتمالی تصمیم‌گیری بروز می‌نمایند. نقش ترس‌ها در عدم تصمیم‌گیری صحیح آن‌چنان قوی است که می‌تواند سبب مرگ رؤیاها و خواسته‌هایمان شود. همه ما احتمالاً آدم‌هایی را می‌شناسیم که به دلیل ترس‌هایی که در بالا ذکر شد هرگز تن به تصمیمات مهم و مؤثر ندادند اما همچنان دل درگرو تحقق آرمان‌ها و آرزوهایشان دارند. بهتر است برای پرهیز از ترس‌هایمان به عواقب احتمالی به دید واقع‌بینانه بنگریم و فراموش نکنیم که بسیاری از تصمیم‌های بزرگ به اشتباهات مکرر به‌دست‌آمده است. از دیدگاه من فرق یک انسان زنده با مرده در همین توانایی تصمیم‌گیری است اگر قرار باشد ترس کنترل ذهن ما را به دست گیرد ما عملاً مرده‌ایم پس تسلیم ترس‌هایتان نشوید.

کلیک کنید و این مطلب را بخوانید  گفتگوی مباحث تحول فردی در اتاق بازرگانی استان تهران

4. عدم‌تغییر در روش‌های تصمیم‌گیری

برای برخی تصمیم‌گیری تبدیل به ماشین قالب‌سازی‌ای شده که هر ماده‌ای داخل آن ریخته شود یک محصول خروجی بیشتر نخواهد داشت. به‌عبارت‌دیگر ذهن برخی از انسان‌ها به‌شدت شرطی شده و به یک روش تصمیم‌گیری عادت می‌کند. گاهی به دلیل عدم آموزش‌های صحیح، تربیت غلط و تعامل اجتماعی محدود نگاهی تک‌بعدی در ما شکل می‌گیرد که این امر سبب می‌شود در اتخاذ تصمیمات به همان روش‌های آموخته‌شده روی‌آوریم. پرهیز از جذب اندیشی، بالا بردن پذیرش خود و دیگران، مطالعه مداوم، شرکت در مباحث آموزشی و نیز سفر کردن راه‌هایی است که به ما راه‌های بازتر و عمیق‌تری می‌بخشد. نگاهی که در پرتو آن می‌تواند منجر به آموختن روش‌های تصمیم‌گیری بهینه‌تری گردد. بنا‎براین در وقوع حوادث و اتفاقات زندگی تنها به یک روش در تصمیم‌گیری اکتفا نکنید و راه‌های متفاوت را امتحان نمایید.

بنابراین هرگز با یک روش به حل معضلات و تصمیم‌گیری‌های زندگی نپردازید تغییر روش‌های قدیمی می‌تواند راه‌حل‌های جدیدتری را برای ما به ارمغان بیاورد.

5. عدم شناخت سبک تصمیم‌گیری

روانشناسان تئوری انتخاب معتقدند تقریباً پنج نوع روش در تصمیم‌گیری وجود دارد که عبارت‌اند از:

تکانشی، نگران، اهمال‌کار، معتقد به قضا و قدر، متفکر.

بهتر است سبک تصمیم‌گیری خود را شناسایی کنید زیرا با این کار نقاط قوت و ضعف روش خود را بهتر درک خواهید کرد و پاسخ مناسب‌تری بدان خواهید داد.

6. تصمیم‌گیری فرمول صحیحی ندارد.

به اعتقاد عموم مردم تصمیم‌گیری امری فردی است و فرمول صحیحی راجع به آن وجود ندارد؛ اما خوشبختانه امروزه با روانشناسی تئوری انتخاب فرمولی پیشنهاد می‌شود که می‌تواند بسیار راهگشا باشد. این فرمول ترکیبی است از:

کلیک کنید و این مطلب را بخوانید  در تور شاد، آموزشی و معنوی قونیه (ترکیه) در آذر ۱۳۹۶ چه گذشت؟

آگاهی + بارش فکری + پیامدها +تصمیم‌گیری +ثبت.

آگاهی: یعنی مشخصاً ساختن تصمیم که باید بگیریم.

بارش فکری: فکر کردن به همه پاسخ‌های مختلفی که می‌توانید به آن تصمیم خاص دهید.

پیامدها: بررسی تمام پیامدهای احتمالی تصمیمتان.

تصمیم‌گیری: اجرای تصمیم اتخاذشده.

ثبت: بازبینی و ثبت اینکه آیا تصمیم خوبی گرفته‌اید یا نه این امر شمارا برای تصمیمات بعدی آماده‌تر می‌کند.

 

چند پیشنهاد ویژه برای شما:

دانلود رایگان: کتاب الکترونیک «قاتل رویاهایت را بشناس» (نوشتهٔ محمود پیرحیاتی)

 عضویت در کانال تلگرامی مدرسه تحول فردی

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:


برای آشنایی با محصولات و دوره‌های آموزشی مدرسه تحول فردی، اینجا را کلیک کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *