تحول ذهنی

چگونه در دوره تحول ذهنی اشخاص متحول می شوند؟

چند روز پیش در مهمانی حضور داشتم که میزبان علاقه زیادی به تلویزیون نگاه کردن داشت و من پس از سال‌ها و برخلاف آنچه که در دوره تحول ذهنی تدریس می‎کنم به اجبار پای تلویزیون نشستم. به رفتار و واکنش‎های خانواده میزبان دقت کردم. نگرانی‎ها، اضطراب‌ها و هیجان‌‎ها و واکنش‌ها نسبت به اخبار و آنچه که از تلویزیون پخش می‌شد نظرم را به خود جلب کرده بود. به‎نظر می‎رسید همزمان با گفته‌های مجری‌ خبری‎ در مورد بالا رفتن دلار و سکه و نوسانات نرخ ارز و نفت همزمان حال افراد خانواده نیز بالا و پایین می‌شد. دقیقا عین روند صعودی و نزولی دلار و سکه!

 

آنالیز وضعیت فکری و حالی خانواده مذکور بهانه مقاله امروز شد که با توضیحاتی مفید و مختصر، برای شما مخاطب محترم توضیح دهم که در دوره تحول ذهنی من راهکارهایی را برای خروج از وضعیت‌های نامطلوب فکری ارائه می‌کنم تا دیگر نخ ذهنی من و شما همچون عروسک خیمه‎شب‎بازی در دستان دلار و سکه و نفت نباشد.

 

من معتقد شده‌ام اگر همه انسان‌ها چشمانشان خیره به برق سکه‎های درونشان بشود، امروز دیگر این‌قدر حرص جمع‌آوری و انباشت سکه‌های طلا انبار ذهنی ما را پر‌نمی‎کند. تا وقتی به سکه‌های درونت (گنج بی‎پایان درونی دست نیابی، گنج دیگری ما را از شر ذهن آسیب‌پذیر و مشوش شده نجات نخواهد داد.

 

من در زیر چهار گام از گام‌های اولیه و مهم تحول ذهنی را به شما خواهم گفت که طی آن افراد مسیر بهبود و تحول ذهنی را طی می‌کنند. با آموختن این گام‌ها و با آن شرایط و تمریناتی که در دوره به شما مخاطب محترم می‌آموزم می‌توانید به‌راحتی ذهنی متحول شده در جهتی مثبت و مسیر درست پیدا نمایید.

 

گام اول: پذیرش را به شکل صحیح آموزش میدهم.

 

بارها گفته‎ام که سنگ بنای تحول فردی پذیرش است. من در دوره تحول ذهنی آموزش ساده و کاربردی دارم که به‎واسطه آن در همان گام اول حالتان نسبت به خود و دنیای اطرافتان آن‌قدر خوب می‎شود که نیاز به جمع‌آوری سکه‌های طلا ندارید. البته اشتباه نکنید من به ‌هیچ‎وجه مخالف دنیای اقتصاد و تدبیر مادی برای زندگی روزمره و آینده نیستم بلکه اتفاقاً در دوره تحول ذهنی، ذهن شما آن‌قدر از دنیای منفی اخبار و حوادث و غیره رهایی می‌یابد که خلاقیت بیشتری برای کسب‌و‌کار و زندگی شخصی‌تان بکار خواهید برد. پذیرش در زندگی با راهکارهای عملی در دوره تحول ذهنی بسیار راحت‎تر از‎آنچه که فکر می‎کنید شما‎ را به سمت آرامش مطلوب می‌برد.

کلیک کنید و این مطلب را بخوانید  تخیل و تجسم و کمک به تغییر ذهن

 

گام دوم: آموزش میدهم کیسهشنهایتان را رها کنید تا بالن ذهنتان پرواز نماید.

 

چند سال پیش از نزدیک شاهد پرواز بالن‌های رنگی بودم که با دیدنشان همواره شوق کودکانه‌ای در من ایجاد‌ می‎کند و تا مرز امروز همچنان این شوق و ذوق‌زدگی با دیدن بالن‌های بزرگ رنگی در دلم زنده است. این بالن‌ها با سرعتی آهسته و به‎واسطه گازی موسوم به گاز هلیوم و حرارت حاصله به هوا برمی‎خیزند. اما نکته فنی اینجا بود که این توان اولیه برای بلند کردن بالن‌ها، فقط تا یک جای معینی آنها را بالا می‌برد پس‎از‎آن نیاز بود کیسه‎شن‌های بالن آزاد شوند.

وقتی این کیسه‌شن‎ها آزاد می‎شدند بالن تازه می توانست با شتابی مناسب به سوی آسمان اوج بگیرد.

من در دوره تحول ذهنی کمک‌می‎کنم کیسه‎های‌شن ذهن شما آزاد شود. اما کیسه‌های شن ذهن ما کدام‌اند؟

گذشته، اولین و مهم‎ترین کیسه‎شنی است که ذهن ما را سال‎ها با خودش درگیر کرده و می‌کند، عبور ما از گذشته و محو آن گام بزرگی است برای پرواز ذهن!

بالن ذهن ما به کیسه‌های شن بسیاری متصل است که مانع اوج‎گیری و آرامش می‌شود. پرواز ذهن به‌سوی نور تنها هنگامی حقیقت می‎یابد که بتوانیم از کیسه‎های‎شنی، امثال گذشته رها شویم. در دوره تحول ذهنی با روش‌های خاص و کاملاً کاربردی آموزش می‌دهم چگونه بار گذشته تلخ و ناراحت‌کننده خود را برای همیشه رها کنیم.

ذهن ما کیسه‌شن‎های بسیاری را گاهی تا پایان عمر با خود حمل می‎کند و بالن زندگی ما شاید هرگز نتواند به‌واسطه وجود این کیسه‎شن‌ها به اوج پرواز حقیقی خود دست یابد. من رهایی از ناراحتی گذشته را آغاز پرواز بالن ذهن می‌دانم و در این راستا تمرین‌های بسیار کاربردی و مشخصی را ارائه می‌کنم تا بتوانید از کیسه‌شن‌های ذهنی‌تان رها شوید.

کلیک کنید و این مطلب را بخوانید  مدیران، تحول فردی و غم نان

 

گام سوم : ارزشها

 

یکی از مهم‌ترین و عمیق‌ترین سؤال‌هایی که باید همواره از خودمان بپرسیم در حوزه ارزش‎های زندگی است. از خودتان بپرسید برمبنای کدام ارزش‌ها زندگی می‌کنید؟ کدام ارزش‎ها واقعاً ارزشمند، محرک و در جهت مثبت و عمق‌دهنده به زندگی‌تان هستند؟ چه ارزشی می‎تواند شما را به داشتن زندگی پویا، پر‌انرژی، شاداب و راضی‌کننده‎ای هدایت کند؟

من در گام تحول ذهنی شما‎ را با‎ ارزش‌هایتان آشنا می‎کنم این ارزش‌ها را تحت عنوان “قانون اساسی ارزش‌ها” مطرح می‎کنم زیرا قانون بودن ارزش‌ها راهی به‎سوی اجرایی شدن آنها است. ارزش‌های ما می‌تواند فرد‎به‎فرد متفاوت باشد و یک مربی تحول فردی باید بتواند در فرآیند کوچینگ تشخیص دهد برخی ارزش‌ها متفاوت هستند و برخی برای همه یکسان.

تا زمانی که نتوانیم ارزش‎هایمان را به‎درستی در زندگی پیاده کنیم طبعاً احتمال دارد دچار لغزش شده و مسیر زندگی را اشتباه طی کنیم. داشتن ارزش‎های صحیح و پایبند بودن به آنها از گام‎های دیگر تحول ذهنی است که من به شما آموزش‌می‎دهم.

قانون اساسی ارزش‌ها در‌واقع مجموعه قوانینی است که می‎آموزیم تا بر مبنای آنها زندگی روشن‌تر، مدون‌تر و با ساختار محکم‌تری بسازیم. ارزش‌های ما نشان‎دهنده نگرش و باورهای ما هستند و باورهای ما تولید‌کننده ارزش‌هایمان. من در دوره تحول ذهنی بارها به شاگردانم گفته‌ام:” ارزشی که نتواند اجرایی شود نشانه لرزش گام‌های توست در مسیر تغییر و تحول فردی”. ارزش‎ها تنها زمانی می‎توانند اجرا شوند که آنها را بشناسی و راه پیاده‌سازی‎شان را آموخته باشی. هر ارزشی لزوماً برای ما صحیح و کاربردی نیست و نشناختن آنها سبب می‌شود به ارزش‎های دیگران گرفتار شویم!

 

گام چهارم: از ذهن وزندگیات مراقبت کن تا ذهن وزندگی نیز از تو مراقبت کند.

کلیک کنید و این مطلب را بخوانید  در تور شاد، آموزشی و معنوی قونیه (ترکیه) در آذر ۱۳۹۶ چه گذشت؟

 

یکی از بهترین روش‌های آرامش و تحول ذهن، مراقبه و مراقبت ذهنی است. این مراقبه و مراقبت‌ها اصول و قواعدی دارند. بسیاری از ما آنچه مراقبه نامیده می‌شود را در کتاب‌ها خوانده‌ایم و یا در ورزش یوگا و دیگر ورزش‎ها با آن‌ها آشنا شده‌ایم، اما مراقبه تنها “ذن” و “مدیتیشن” به روش کتاب‎ها نیست.

آشنایی با مراحل مهمی نظیر، تصور، تخیل و تجسم پاک می‌تواند در این زمینه کمک شایانی به فراگیری اصول مراقبه نماید. علم و سنت مراقبه ریشه‎ای چندین هزارساله در شرق دارد و من به شکل عملی و ساده در دوره تحول، تجاربم را در اختیارتان می‎گذارم تا با بهبود تصور و تخیل و تجسم تان ذهن آرام و بی‎تنشی داشته باشید.

مراقبت هم در دوره تحول شامل یک سری دستورالعمل‎هایی است برای تربیت ذهن و برطرف شدن عادات شرطی شده ذهن‎مان. عاداتی که رفتارمان را شکل می‎دهند در طول زمان درست شده‌اند پس با‌کمی آموزش و تلاش در راه  فراگیری مراقبت‎های ذهنی و عملی، آرامش بیشتری نصیب‌مان خواهد شد.

به اذعان عموم شاگردانم این چهار گام اولیه تحول ذهنی بسیار راه گشا هستند برای بهبود فردی و در راستای تحول فردی کمک شایانی به آنها کرده است.

تحول ذهنی امری زمان‎بر، درگیر کننده ولی شدنی است و فقط نیاز دارد آویزان رفتار و گفتار خودمان بشویم. شاید شروع هر تغییری سخت و نگران‌کننده باشد اما هیچ‌چیزی به‎اندازه نتایج دل‌چسب و انرژی‎بخش تغییرات مثبت انسان را شاد و راضی نمی‎کند.

شما می‌توانید با مراجعه به این صفحه نتایج شرکت‌کنندگان اولین دوره تحول فردی را مشاهده نمایید.

به‎زودی دومین دوره تحول ذهنی به‎صورت فراگیر و محصولات متنوع در سایت تحول فردی ارائه خواهد شد. لطفاً پیگیر سایت ما باشید.

 

چند پیشنهاد ویژه برای شما:

دانلود رایگان: کتاب الکترونیک «قاتل رویاهایت را بشناس» (نوشتهٔ محمود پیرحیاتی)

 عضویت در کانال تلگرامی مدرسه تحول فردی

عضویت در خبرنامهٔ اختصاصی مدرسه تحول فردی:


برای آشنایی با محصولات و دوره‌های آموزشی مدرسه تحول فردی، اینجا را کلیک کنید.

3 پاسخ
 1. معصومه
  معصومه says:

  با سلام و احترام
  مطالبی که در کانال می گذارید همه حساب شده و بسیار دقیق و کاربردی هستند و من هر روز صبح اولین پیام معنوی را از کانال شما دریافت می کنم
  اما پست بالا با وجود مقدمه خوب و تشبیهات جالب برای ذهن و کلا ادبیات زیبا بیشتر از آن که چیزی عایدم کند ،وقتم را گرفت. با سخاوتی که در ارایه مطالب دارید انتظار بیشتری داشتم.
  با تشکر از آموزش های موثر قبلی تون

  پاسخ
  • محمود پیرحیاتی
   محمود پیرحیاتی says:

   سلام به معصومه گرامی

   سپاسگزارم از اضهار نظرتون

   کانال و صفحه اینستا و سایت مدرسه تحول فردی با نظرات شما پربارتر خواهد شد.

   نکته مهم اینکه باید دقت کرد مقاله مذکور جهت آگاهی مخاطبان از دوره های تحول ذهنی یه نگارش درآمده و پاسخی است به سوالات متعدد در این زمینه .

   ممنون میشدم در مورد همون آموزشهای قبلی موثر از شما کامنتی دریافت میکردم !

   سپاسگزارم . محمود پیرحیاتی

   پاسخ
   • معصومه
    معصومه says:

    با سلام
    متشکرم از تذکرتون
    برای گذاشتن کامنت متفاوت.
    واقعا برای خواننده فعال بودن بهتر است
    به گفتن خوب بود ،عالی بود و … بسنده نکرد و در جهت پربار شدن بیشتر،از تجربیات خود یا جملات قصار کتاب ها و دیگران استفاده کرد.
    قلمتان پایدار

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *